Ve třídě druháčků

Projekt Rorýsí škola
V minulém školním roce se žáci a pedagogové naší školy zapojili do ochrany rorýse obecného, jenž je zařazen mezi zvláště chráněné druhy živočichů v kategorii ohrožený.
Kolonie rorýsů se uhnízdila pod střechou naší základní školy, a proto jsme se rozhodli vstoupit do Projektu „Rorýsí škola“, který je jedním ze vzdělávacích programů České společnosti ornitologické. Po splnění všech podmínek jsme se stali 45. Rorýsí školou v České republice.
Žáci v průběhu celého minulého školního roku dobrovolně pozorovali rorýse, zapisovali čas jejich příletů (výsledky se následně zaznamenaly do mezinárodní databáze), vypracovali mnoho tematických pracovních listů, skládali básničky a povídky, poslouchali zvukové nahrávky, zapojovali téma rorýsů do předmětů výtvarné výchovy, praktických činností, přírodovědy, matematiky, českého i anglického jazyka atd.
Velké poděkování patří právě Vašim dětem, neboť odvedly velký kus chválihodné práce, díky které naše škola získala v září 2017 certifikát „Rorýsí škola“ a pamětní tabulku na budovu ZŠ. Ta prokazuje, že naše škola patří mezi Přátele rorýsů.

Mgr. et Mgr. Gabriela Žuchadarová

Více foto viz fotogalerie.

DUMy jsou dostupné na vyžádání.

Zprávička z projektu
4. ročník naší školy se zapojil pod vedením paní učitelky Hölzlové do projektu EU a Středočeského kraje „Bezpečně po škole.“ Celý projekt byl zaměřen nejen na bezpečnost dětí v silničním provozu, ale měl především žáky hravou formu přimět ke správnému a zodpovědnému chování na silnicích.
Žáci 4. třídy intenzivně pracovali na projektu od měsíce září a postupně si v pěti blocích, které obsahovaly jednotlivé kapitoly, osvojovali pravidla silničního provozu především jako chodci a cyklisté. Celým projektem je provázeli tři postavičky, Marťas z planety M, chytrý jelen, který dětem vždy rád a dobře poradil a nakonec zlobidlo Jouda, který všem jen škodil. Děti se na každou hodinu velice těšily, a také se ve třídě rozdělily podle postaviček do tří skupin, ve kterých pracují na společných úkolech.
Dne 20. listopadu 2014 žáci zakončili svou tříměsíční práci zkouškou cyklisty na dopravním hřišti v Praze. Za odměnu navštívili i Muzeum Policie ČR. Celá akce byla pro děti velkým zážitkem a moc si celý den užili.
Chtěla bych touto cestou poděkovat všem žákům za jejich obětavou práci na projektu, úsilí a trpělivost při zdolávání jednotlivých kapitol, a také za nebývalý zájem o daný problém. Velký dík patří, společnosti PROMO POINT, s.r.o., i všem autorům projektu, kteří se zasloužili o jeho zrod a především projektové manažerce paní Adéle Konárkové.

Mgr. Pavlína Hölzlová